Ekcéma
Az ekcéma olyan bőrgyulladás, mely viszketéssel és rossz közérzettel jár. Kiválthatja stressz, házipor, állatszőr, pollen, ételallergiák, nem megfelelő környezeti viszonyok, szoros kapcsolatban áll az asztmával és a szénanáthával.
Kiszámíthatatlan betegség; sokszor semmilyen konkrét okát nem találjuk kialakulásának. Eléggé megviseli a beteget, különösen a gyerekeket.
Fajtái
Számos fajtáját ismerjük, de a legfőbbek: a kontaktekcéma, melyet az allergén anyaggal való érintkezés vált kí, és az atópiás ekcéma, mely genetikusan öröklődik.
Az ekcéma tünetei
Az ekcéma gyakori tünetei a következők:
- Durva, vöröses foltok az arcon, hónaljon, könyéken, kézen, térden
- Gyulladt, viszkető bőrfelszín
- Apró piros hólyagok
- Száraz, pikkelyesen hámló bőrfoltok
- Karmolásnyomok
- Esetenként vérző hólyagok vagy berepedések
- Kifakadt sebek híg, vizes váladékkal
- Megzavart alvásritmus
Ekcéma kezelése
Találjuk meg a kiváltó okokat Kerüljük el, illetve iktassuk ki őket, ilyenek például az ekcémát okozó ételek (tejtermékek, glutén stb.), valamint a környezeti allergének közül a poratkák és a háziállatok. Az ételallergia kizárására érdemes allergia-tesztet is csináltatnunk.
Étrend
Az esszenciális zsírsavak (EPA/DHA vagy halolaj) csökkentik a gyulladásos folyamatokat. Heti 3-4-szer illessz halat a menübe, vagy adj napi 4g omega-3 halolajkészítményt gyermekednek, ami enyhíti a tüneteket, és csökkenti a kiújulás esélyét.
Szteroid-tartalmú krémek
Ha a gyulladás továbbra is tart, például a közepes erősségű hidrokortizon vagy triamcinolone-acetonide-tartalmú kenőcs alkalmazása ajánlott. A betametazon-dipropionát és a fluocinonides krémekkel intenzívebb hatást érhetsz el, ha a gyengébb szteroidok nem válnak be. Az esetleges mellékhatások miatt a gyógyszerek közül a legkisebb hatóanyagút kell választani.
Vényköteles gyógyszerek
Prednisolon-tartalmú tabletták szájon át szedhetők, a triamcinolone-tartalmú injekció izomba adható. Mellékhatásaik közé tartozik az immunitás megváltozása, az érzelmi változások, a testsúlynövekedés és a glukóz-intolerancia. Az ekcéma legmakacsabb változata esetén a kemoterápiához is használt, a sejt DNS-ét megváltoztatni képes cyclosporin adása javasolt. Ez viszont kizárólag szakorvosi javaslatra alkalmazható, miután a többi lehetséges gyógymódot már kipróbálták.
Antibiotikumok
Felülfertőződés esetén orvoshoz kell fordulni. Ilyenkor rendszerint nem tenyésztenek ki mintát, mert az esetek többségében a bőrön már eleve megtelepedett a Staphylococcus aureus. Ezen kívül a Streptococcus pyogenes fertőzi meg az ekcémás bőrfelületet. Mindkettő gyógyítására alkalmas antibiotikumot kell használni, mint az erythromycin, a cephalexin vagy a diclo-xacillin.