Megfázás
Ragályos vírusfertőzés, amely az orr és a garat — vagyis a felső légutak — nyálkahártyáját támadja meg. A legtöbb ember számára a megfázás és a nátha csupán kellemetlen, múló állapot, amely az egészséget nem veszélyezteti, ám fontos tudni, hogy csecsemők és idősek esetében halálos kimenetelű is lehet, ha másodlagos fertőzés lép föl, különösen a mellüregben.
A megfázás főleg télen jelentkezik, lefolyása körül-belül egy hét. A kitörése előtti napon már, a tünetek elmúlta után 1-3 nappal pedig még fertőző. Csepp-fertőzéssel, köhögés és tüsszögés útján terjed. Úgy is el lehet kapni, ha valakinek a kezére kerül a vírus, és azzal hozzányúl a szeméhez vagy az orrához.
A megfázás tünetei
A megfázás igen változatos tüneteket produkál. A legjellemzőbbek:
- torokfájás,
- nyelési fájdalom,
- tüsszögés,
- orrfolyás,
- orrdugulás,
- fülfájás,
- fejfájás,
- köhögés,
- láz,
- végtagfájdalom.
Kezelése
Az egyszerű megfázás nem jár komolyabb következményekkel, és néhány nap alatt szinte mindig magától elmúlik. Orvoshoz csak akkor kell fordulni, ha valamilyen másodlagos fertőzés lép fel, illetve ha a tünetek súlyosak.
A megfázás ellen nincs hatékony gyógyszer. Az antibiotikumok használata felesleges, ugyanis ezek hatástalanok a vírusok ellen. A tünetek egy részét azonban lehet enyhíteni.
Kiegészítő kezelés
- A mentol az orrjárat hűsítésével enyhíti az orrdugulást. Helyi érzéstelenítő hatásával a torokfájást és a köhögést is csillapíthatja.
- A fokhagyma természetes antibakteriális tulajdonságánál fogva megakadályozhatja a további fertőzések kialakulását.
- A köhögés elleni cinktartalmú cukorkák bevonatot képeznek a nátha vírusain (pl. a rhinovíruson), és ezzel megakadályozzák őket abban, hogy hozzákapcsolódjanak az orrnyálkahártya sejtjeihez.
Hogyan segítsünk magunkon?
A dohányzás fokozza a légutak nyálkahártyájának irritációját, ezért kerülendő. A fertőzés továbbterjedésének megelőzése érdekében ügyeljünk a személyi higiénére, a papír zsebkendőt azonnal dobjuk a szemétbe, miután belefújtuk az orrunkat.
Megelőzés
A mindennapi életben gyakorlatilag kivédhetetlen a náthával való fertőződés, de azért bizonyos óvintézkedéseket tehetünk annak érdekében, hogy csökkenjen a kockázat.
- Ne érintkezzünk náthás emberekkel, amennyire ez lehetséges.
- Fizikai érintkezés (pl. kézfogás) után ne nyúljunk a szemünkhöz, orrunkhoz, szánkhoz.
- Egyes tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy a karvirág kivonatát tartalmazó készítmények aktívabbá teszik a fehérvérsejteket, és ezáltal erősítik az immunrendszert.
- Alaposan mossunk kezet, főleg orrfújás után, hogy ne fertőzzünk meg másokat.
- Gyakran szellőztessünk.
Szövődmények
A megfázás lehetséges szövődményei közé tartozik a kötőhártya-, az orrmelléküreg-, a középfül- és a mandulagyulladás. Ha az irritált nyálkahártyát egy másik mikroorganizmus is megfertőzi, tüdőgyulladás alakulhat ki.