Szobanövények

Ciklámen gondozása

Ciklámen jellemzői

A ciklámen (Cyclamen) kedvelt szobanövény, amely jellegzetes, felfelé hajló szirmaival és márványos mintázatú leveleivel vonzza a tekinteteket. Gumós növény, amely elsősorban a Földközi-tenger térségéből származik.

A kereskedelemben leggyakrabban a perzsa ciklámen (Cyclamen persicum) hibridjei kaphatók, amelyeket kifejezetten szobanövényként nemesítettek.

Virágai fehér, rózsaszín, piros vagy lila színben pompáznak, és szívformájú, ezüstös mintázatú levelei a hidegebb hónapokban is díszítik otthonunkat.

Fény és elhelyezés

A ciklámen a világos, de közvetlen napfénytől védett helyeket kedveli. Ideális számára az északi vagy keleti fekvésű ablakpárkány, ahol elegendő szórt fényt kap, de nem éri erős napsütés. Nyáron érdemes hűvösebb, árnyékos helyre költöztetni, mert a magas hőmérséklet nyugalmi állapotba kényszerítheti.

Hőmérséklet

A ciklámen a hűvösebb körülményeket kedveli, ami igen ritka tulajdonság a szobanövények között. Ideális számára a 10-18°C közötti hőmérséklet. A meleg, 20°C feletti környezet megrövidíti a virágzás idejét és a növény élettartamát. Télen kerüljük a radiátorok közelségét, mert a száraz, meleg levegő károsíthatja.

Öntözés és páratartalom

A ciklámen öntözése különös figyelmet igényel. Soha ne öntözzük a gumó közepére, mert az könnyen rothadást okozhat. Helyette a cserép szélénél adjuk a vizet a növénynek, vagy alulról itassuk fel, és a felesleges vizet öntsük ki. A talaj felső rétegének kiszáradásakor öntözzünk, de soha ne hagyjuk a növényt vízben állni.

A ciklámen kedveli a magasabb páratartalmat, ezért hasznos lehet vízzel teli kavicstálcára helyezni a cserepet, vagy a növény köré párásítani. A virágok és levelek permetezését azonban kerüljük, mert az könnyen gombásodáshoz vezethet.

Talaj és tápoldat

Jól szellőző, enyhén savas kémhatású talajkeverék az ideális. Használhatunk speciális ciklámen földet, vagy készíthetünk keveréket virágföldből, tőzegből és perlitből. A virágzási időszakban kéthetente adhatunk híg tápoldatot, de kerüljük a túlzott tápanyag-utánpótlást, mert az a levelek burjánzásához és a virágzás csökkenéséhez vezethet.

Nyugalmi időszak

A ciklámen természetes életciklusához tartozik a nyári nyugalmi időszak. Amikor a virágzás befejeződik és a levelek elsárgulnak, fokozatosan csökkentsük az öntözést, és helyezzük a növényt hűvösebb, árnyékos helyre. Ilyenkor a gumó pihen, és energiát gyűjt a következő virágzási időszakra. A nyugalmi időszakban minimálisan öntözzük, csak annyira, hogy a gumó ne száradjon ki teljesen.

Újraindítás és átültetés

A nyugalmi időszak után, általában késő nyáron vagy kora ősszel kezdhetjük újra a rendszeres öntözést és vihetjük vissza a növényt világosabb helyre. Ekkor jelennek meg az új levelek, és később a virágbimbók is. Az átültetést a nyugalmi időszak után végezzük, 2-3 évente, ügyetve arra, hogy a gumó felső része kilátszódjon a földből.

Növényvédelem

Ha a levelek sárgulnak és a virágok hervadnak, az általában túlöntözésre vagy magas hőmérsékletre utal. Ha a virágszárak megnyúlnak és a növény „felnyurgul”, az kevés fényre utalhat. A levéltetvek és a takácsatkák a leggyakoribb kártevők, amelyek ellen enyhébb növényvédő szerekkel vagy szappanos vízzel védekezhetünk.

Érdekességek

A ciklámen a néphagyományban a tartós szerelem és a hűség jelképe. Hosszú virágzási ideje miatt a viktoriánus korban nagy népszerűségnek örvendett. A vadon élő ciklámen fajok többsége védett, és a veszélyeztetett növények közé tartozik. A

ciklámen gumóját a régi időkben gyógyászati célokra is használták, de fontos tudni, hogy a növény minden része mérgező, különösen a gumója, ezért kisgyermekes vagy háziállatos háztartásokban óvatosan kell elhelyezni.