Egyéb

Tölcsérjázmin gondozása

A növény jellemzői

A tölcsérjázmin vagy Dipladenia sanderi (újabb nevén Mandevilla sanderi) egy gyönyörű, trópusi kúszónövény, amely Dél-Amerikából, elsősorban Brazíliából származik. Feltűnő, tölcsér alakú virágai miatt kapta magyar nevét, és a jázminhoz hasonló megjelenése miatt is gyakran emlegetik így, bár botanikailag nem rokona a jázminnak.

Ez a növény az Apocynaceae (meténgfélék) családjába tartozik. Fás szárú, félig kúszó vagy cserjeszerű növekedésű, élénkzöld, bőrszerű levelekkel. A levelek elliptikusak, fényesek és sötétzöld színűek. A növény fő vonzerejét a látványos, 5-10 cm átmérőjű tölcsér alakú virágai adják, amelyek leggyakrabban rózsaszín vagy piros színűek, de léteznek fehér és sárga változatai is.

Gondozási útmutató

Fény és elhelyezés

A tölcsérjázmin fénykedvelő növény, naponta legalább 4-6 óra közvetlen napfényre van szüksége a bőséges virágzáshoz. Ideális helye egy világos, déli vagy keleti fekvésű ablakpárkány. Nyáron kihelyezhető a szabadba, teraszra vagy erkélyre, de fokozatosan kell szoktatni a kinti fényviszonyokhoz.

Hőmérséklet és öntözés

Melegkedvelő növény, optimális hőmérséklet számára 20-28°C között van. Nem fagytűrő, 10°C alatt károsodik, ezért teleltethető 12-15°C körüli hőmérsékleten, de ilyenkor visszafogottabb gondozást igényel.

A vegetációs időszakban rendszeres öntözést igényel. A talaj felső rétegének kiszáradásakor öntözzük, de kerüljük a túlöntözést, mert a pangó víz gyökérrothadást okozhat. Télen ritkábban öntözzük, csak annyira, hogy a földje ne száradjon ki teljesen. Kedveli a magasabb páratartalmat, de jól alkalmazkodik az átlagos lakáskörülményekhez is. Nyáron hasznos a levelek alkalmi permetezése.

Talaj és tápanyag-utánpótlás

Jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag földkeveréket kedvel. Ideális a virágföld és perlit vagy durva homok 2:1 arányú keveréke. Átültetést 2-3 évente tavasszal végezzünk. A növekedési időszakban kéthetente tápoldatozzuk virágos növényeknek való tápoldattal, télen nincs szükség tápanyag-utánpótlásra.

Metszés és szaporítás

Tavasszal érdemes visszavágni a megnyúlt hajtásokat, ami segíti a bokrosodást és a dúsabb virágzást. A száraz vagy beteg részeket bármikor eltávolíthatjuk. Legegyszerűbben félfás szárdugványokkal szaporíthatjuk, tavasszal vagy nyáron 10-15 cm hosszú, egészséges hajtásokkal. A dugványok alsó leveleit távolítsuk el, majd gyökereztessük nedves földben vagy vízben, meleg, világos helyen tartva.

Kártevők és betegségek

A tölcsérjázmin viszonylag ellenálló, de előfordulhatnak problémák. Levéltetvek és pajzstetvek támadhatják meg, amelyek szappanos vízzel vagy kertészeti olajjal kezelhetők. A lisztharmat jó légcserével és a levelek permetezésének kerülésével megelőzhető. A gyökérrothadás a túlöntözés következménye, ezért a megelőzés a kulcs.

Érdekességek

A tölcsérjázmin tejnedvet (latexet) tartalmaz, amely a növény megsértésekor kifolyik. Ez a tej enyhén mérgező, így érdemes óvatosan bánni vele. Brazíliában egyes bennszülött törzsek ezt a tejnedvet nyílméregként használták vadászathoz.

A növényt gyakran összetévesztik a Mandevilla fajokkal, valójában a modern rendszertan szerint a legtöbb, korábban Dipladeniának nevezett növényt ma már a Mandevilla nemzetségbe sorolják. A tölcsérjázmin különleges tulajdonsága még, hogy a virágai napközben illatoznak a legerősebben, így ideális növény teraszokra vagy erkélyekre, ahol a kellemes illat fokozza a nyári esték hangulatát.